Jak szukać źródeł do pracy dyplomowej?

praca licencjacka cena

Każdy, kto dotarł do końca studiów pierwszego, musi zmierzyć się z finalnym zadaniem, jakim jest praca magisterska lub praca licencjacka. Cena, jaką trzeba zapłacić za wartościową pracę dyplomowa, to nieprzespane noce, stres i wiele godzin spędzonych na szukaniu materiałów. Niektórzy promotorzy aktywnie pomagają w researchu naukowym, jednak większość z nich ogranicza się jedynie do końcowego sprawdzenia pracy. Jak mają sobie poradzić studenci, którzy nigdy wcześniej nie musieli szukać źródeł naukowych? Dla nich właśnie przedstawiamy sposoby na znalezienie materiału naukowego pod każdy temat.

Biblioteka wydziałowa/uniwersytecka

Nigdy nie zajrzałeś/zajrzałaś do biblioteki, gdyż wszystkie materiały były dostępne w internecie, miałeś skany itp? Czas najwyższy się tam przejść! Większość bibliotek posiada katalogi online, w których można szukać publikacji po konkretnych frazach, co ułatwia znalezienie odpowiedniego źródła. Niewiele osób wie, ale prace licencjackie, magisterskie i doktorskie muszą być dostępne dla każdego i można je dostać właśnie w bibliotekach wydziałowych. Dobrym sposobem jest przejrzenie prac dyplomowych prowadzących zajęcia, na których poruszane były tematy, którymi będziesz zjamował/zajmowała się w swojej pracy: jest spore prawdopodobieństwo, że natkniesz się na interesujące źródła.

Google Scholar

Kto nie słyszał o Google Scholar przez całe swoje studia niech się wstydzi! Google Scholar nadaje się świetnie jako wyszukiwarka ciekawych artykułów, publikacji a nawet całych książek. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystkie prace pobierzemy za darmo: Google pokazuje wyniki też z płatnych stron. Jeśli jednak jakiś płatny artykuł jest interesujący, to można zwrócić się do biblioteki, aby go zakupiła albo nawet napisać do samego autora – serio, sporo autorów przesyła swoje prace za darmo, jeśli wyśle się do nich maila. Kolejną zaletą Google Scholar jest to, że pod każdym linkiem są już przygotowane sformatowane dane do bibliografii (w formacie MLA, APA i ISO 690 i dodatkowo współpracuje z generatorami bibliografii takimi jak BiblTex) oraz pokazuje powiązane artykuły.

Od czego jest bibliografia w artykułach?

No właśnie, od czego jest bibliografia w artykułach i książkach? Nie tylko do tego, aby antyplagiat nie uznał naszej pracy za plagiat, ale też aby każdy czytelnik mógł sprawdzić źródło informacji. Przejrzyj materiały ze studiów i znajdź takie, które dotykają problemu, którym będziesz się zajmował. Zobacz bibliografię do nich dołączoną i sprawdź czy artykuły i książki z niej, są dla ciebie pomocne. A jeśli nie są, to sprawdź ich bibliografie! W końcu znajdziesz odpowiednie materiały, a może nawet natkniesz się na ciekawe informacje.