Okna pasywne — co to jest i czy są dobre do Twojego domu?

okna pasywne Wrocław

Budownictwo pasywne to pewien pomysł w budownictwie, aby tworzyć domy, które mają jak najlepsze parametry izolacyjne oraz zużywają mniej energii podczas eksploatacji. Pierwszy budynek pasywny powstał w Niemczech ponad 20 lat temu. W Polsce ta idea jest coraz bardziej popularna głównie przez wzrost zainteresowania oknami pasywnymi — co to są okna pasywne i jakie zalety mogą przynieść w Twoim domu?

Okna pasywne: definicja

Okno pasywne to okno spełniające wymogi budownictwa pasywnego, czyli głównych ich celem jest zapewnienie wysokiej szczelności budynku. Producent okien pasywnych powinien zadbać o ich współczynnik przenikania ciepła — powinien on wynosić mniej niż 0,8 W/m2K.

Okna pasywne: wady i zalety

Zaletą zainstalowania okien pasywnych jest na pewno ich energooszczędność. Im lepsza izolacja okien, tym mniej ciepła przez nie ucieka, co sprawia, że podczas zimniejszych miesięcy mniej grzejemy w domu. Na pewno w dłuższym okresie przekłada się to na oszczędności, zwłaszcza jeśli do ogrzania jest duży dom. Dodatkową zaletą jest ekologiczność takiego rozwiązania — właśnie z powodu obniżonego zużycia energii cieplnej. Okna pasywne gwarantują też wysoki stopień wyciszenia, co dla osób mieszkających niedaleko ruchliwej ulicy lub na głośnym osiedlu, może być zaletą.

Wadą okien pasywnych jest ich cena, która jest na pewno wyższa niż za zwykłe okna. Warto jednak zainwestować w okna i poczekać na zwrot inwestycji w postaci mniejszych rachunków za prąd.

 Okna pasywne: gdzie je kupić?

Niewielu producentów oferuje dobre okna pasywne. Wrocław, warszawa, Kraków i inne duże miasta to miejsca, w których łatwiej znaleźć salony z takimi oknami. Jeśli mieszkasz w innej części Polski, to lepiej nie ryzykuj, kupując okna od niesprawdzonych producentów i poszukaj w internecie dobrych dostawców.