Co to jest integracja sensoryczna?

integracja sensoryczna

Ogólnie rzecz ujmując integracja sensoryczna jest nabywaniem umiejętności poprzez pobudzanie zmysłów, takich jak wzrok, węch, dotyk, smak czy ruch. To nie wklepywanie twardych regułek postępowań a raczej nauka poprzez doświadczenie, samodzielny rozwój idealnie dopasowany pod względem potrzeb i oczekiwań człowieka w danym okresie życia.

O integracji sensorycznej bardzo często mówi się w procesie wychowywania i kształcenia najmłodszych. Dzięki tej sprawdzonej metodzie powstały nawet zabawki i pomoce sensoryczne, które jeszcze lepiej pobudzają wymienione zmysły, fajne przykłady na to znajdziecie tutaj. Zabawki tego rodzaju dostępne są na przykład w sklepie dla dzieci i tak oto poprzez zabawę możemy usprawniać różnorakie umiejętności i zdolności naszych pociech.

Pomoce montessori dla 2 latka

Wśród najlepszych zabawek sensorycznych, które wchodzą w skład tych edukacyjnych znaleźć możemy wiele przedmiotów z grupy tzw „zrób to sam”. Tym samym dziecko samodzielnie może stworzyć bączka, który radośnie zawiruje na podłodze czy różnorakie elementy biżuterii. To również zabawki, które zaczynają działać pod wpływem ingerencji dziecka – tutaj możemy wymienić na przykład sprężyny, gwizdki, wiatraczki, nakręcaną gąsienicę czy drewniane pryzmaty. Pamiętajmy, że to doskonały sposób na pobudzanie zmysłu zarówno dla dzieci zdrowych jak i tych z zaburzeniami, takimi jak autyzm czy asperger.

Dodaj komentarz