Sprawdź, ile ważna jest recepta wystawiona przez lekarza?

recepta

Standardowa recepta wydana przez lekarza ważna jest przez 30 dni. Właśnie tyle czasu będziemy mieć na wykupienie leków na tarczycę, cukrzycę czy leki psychotropowe. Przez miesiąc ważna jest również recepta wystawiona na leki doraźne oraz recepta wystawiona również na leki, dzięki których kuracja ma trwać dłużej aniżeli 30 dni.

Warto również zauważyć, że 30 dni ważna jest recepta na leki robione na specjalne zamówienie. Należy przy tym jednak pamiętać, że chociaż do apteki po tego rodzaju lek możemy zgłosić się czasie jednego miesiąca od wydania recepty to lek należy najczęściej odebrać w czasie nie dłuższym aniżeli 6 dni od daty jego wykonania. Leki robione mają również zazwyczaj krótszy termin przydatności do zużycia.

Są jednak pewne wyjątki. Krótszy niż miesiąc jest termin wykupu recepty, jaka dotyczy wydania leków antybiotykowych oraz sterydowych. Recepty takie dotyczą również niektórych leków psychotropowych oraz leków immunologicznych. Takie ważne są najczęściej tylko 7 dni.

Istnieją również leki, które można wykupić poprzez wydaną receptę w terminie dłuższym. To na przykład szczepionki – tutaj mamy najczęściej termin 90 dni. Okazuje się również, że leki sprowadzane na specjalne, indywidualne zamówienie z zagranicy można będzie uzyskać na receptę nawet i do 120 dni od jej wystawienia.

Jeśli jednak termin ważności recept upływa warto lek wykupić jak najszybciej. Możemy zrobić to nawet w nocy korzystając z dyżurów aptek nocnych. Jeśli mamy problem ze znalezieniem placówki, która znajduje się najbliżej naszego miejsca pobytu możemy skorzystać z systemu ww.czynne24h.pl. Tam działa wyszukiwarka, w którą należy wpisać dowolne, interesujące nas hasło, na przykład „Apteka całodobowa warszawa”. Dzięki temu w kilka chwil będziemy znali lokalizację apteki, która pełni nocny dyżur w tym mieście i czym prędzej popędzimy wykupić receptę, której termin ważności zaraz upłynie.

Dodaj komentarz