Najważniejsze rodzaje narzędzi do frezowania

frez ślimakowy modułowy

Jeśli dopiero zaczynasz wchodzić w świat frezowania – jedną z najważniejszych informacji, jaką powinieneś zdobyć jest ta odnosząca się do rodzaju poszczególnych frezów i sposobów ich zastosowania. Frezy krążkowe, a może frezy ślimakowe? Jeśli to pytanie nie nasuwa Ci żadnej mądrej odpowiedzi – koniecznie czytaj dalej, aby lepiej poznać temat. Równocześnie zachęcamy do tego, by sięgać po materiały wyjaśniające temat: frezarki obwiedniowe CNC – zalety i przyszłość frezowania obwiedniowego, co jest bardzo cenną wiedzą dla tej branży.

Frez czołowy i jego charakterystyka

Frez czołowy  jest zwykle pierwszym narzędziem używanym w operacji obróbki CNC. Narzędzia te dobrze nadają się do usuwania materiału z dużego obszaru, dzięki czemu doskonale nadają się do wstępnego przejścia zgrubnego w celu wyrównania powierzchni materiału wyjściowego. Wtedy masz ładną, równą powierzchnię, aby rozpocząć obróbkę.

Frez kwadratowy – najważniejsze cechy

Frez kwadratowy jest najbardziej standardowym narzędziem, które każdy warsztat będzie miał w wielu rozmiarach. Zarówno dno, jak i boki mogą być używane do cięcia, więc narzędzia te mogą być używane do licowania górnej i bocznej części części oraz do wydrążania wnęk.Frez z końcówką czołową jest bardzo podobny do frezu z końcówką kwadratową, ale z lekko zaokrągloną krawędzią na spodzie narzędzia. Tworzy to zaokrągloną krawędź między dnem a ścianą boczną, co może być istotnym akcentem.

Frez krążkowy – co warto wiedzieć

Frez kulowy jest na dole w pełni okrągły. Średnica tej powierzchni jest taka sama jak samego narzędzia. To sprawia, że frezy krążkowe do kół zębatych doskonale nadają się do operacji obróbki powierzchni, takich jak kontury 3D. W przeciwieństwie do frezu walcowo-czołowego, narzędzie to nie pozostawia ostrych narożników podczas obróbki elementów.Powyższe narzędzia mają szeroki zakres zastosowań i są powszechnie dostępne wszędzie. Istnieje również mnóstwo innych narzędzi, które mają bardziej wyspecjalizowane zastosowania. Jeśli możesz o jakiejś rzeczy pomyśleć, prawdopodobnie ktoś już stworzył do tego narzędzie.