Kto trafia do hospicjum?

opieka paliatywna

Hospicjum jest miejscem, do którego trafiają pacjenci nieuleczalnie chorzy, bardzo często ci, którzy pozostają już w ostatniej fazie choroby. Opieka nad nimi polega nie na leczeniu, ale raczej ulżeniu w cierpieniu. W hospicjum oferowane jest leczenie farmakologiczne, które polega na łagodzeniu najbardziej uciążliwych objawów oraz dolegliwości bólowych. Pacjentom gwarantuje się również wsparcie psychologiczne oraz duchowe. Co ciekawe, takie proponowane jest nie tylko choremu, ale również jego bliskim. Wiadomo przecież, że pacjent, który trafił do hospicjum, kończy swoje życie i musi być przygotowany na odejście z tego świata, tak samo jego rodzina, która już niedługo straci bliską osobę.

W hospicjum oferowana jest opieka paliatywna. To ten rodzaj terapii, który poddawani są pacjenci u schyłku życia, by łagodzić ich ból. W ten sposób pozwala się im odejść godnie, w największym możliwym komforcie. Opieka paliatywna przebiega na podawaniu środków przeciwbólowych, bo to właśnie ból niestety towarzyszy w ostatecznej fazie rozmaitych chorób. Niegdyś zresztą opieka w hospicjum dotyczyła przede wszystkim pacjentów onkologicznych. Rak złośliwy w każdej odmianie przynosi ogromny ból, który nierzadko jest czynnikiem, który wpływa na utratę świadomości chorego. Instytucje hospicyjne mają na celu przyjmowanie chorych, którym odmawia się już terapii farmakologicznej w ramach leczenia. Można śmiało uznać, że są to miejsca dla tych pacjentów, którym odmawia się już tradycyjnej hospitalizacji ze względu na słabe rokowania i brak szans na uzdrowienie.

Nie ma wątpliwości, że działalność hospicjum jest niezwykle ważna i potrzebna. Co ciekawe, opieka paliatywna, jaka jest przez nie prowadzona, może być bardzo często przeprowadzana również w warunkach domowych. Oznacza to, że pacjent nie musi stale przebywać w placówce, ale może w jak największym komforcie kończyć życie we własnym domu. Już samo przebywanie w najbliższym, dobrze znanym otoczeniu, przynosi chorym ulgę. Pamiętajmy, że hospicjum otacza swoją opieką nie tylko seniorów, ale pacjentów w różnym wieku, również dzieci.