Światowe organizacje alarmują, by oszczędzać wodę. Postępująca, współczesna cywilizacja i zmiany klimatyczne sprawiają, że na całym świecie jest jej coraz mniej, a kolejne rejony kuli ziemskiej zostają pozbawione źródeł wody, która nadaje się do użytku dla ludzi.
Nabywamy więc zmywarki, filtry do wody, czujniki, urządzenia monitorujące poziom i zużycie wody. Wdrażamy działania, które każdego dnia pozwalają nam wodę oszczędzać. Zbieramy również deszczówkę. Tylko tak naprawdę po co, skoro deszcz nie nadaje się do picia?
Okazuje się, że woda deszczowa ma ogrom korzystnych właściwości i oczywiście nie jest to woda pitna, ale jej walory doceni z całą pewnością każdy ogrodnik. Zbiorniki na deszczówkę zobaczymy praktycznie w każdym gospodarstwie i przy każdym domu wolnostojącym, w pobliżu którego założony jest kwiecisty ogród. To właśnie taką wodą można podlewać kwiaty, krzewy i drzewa, wszelką roślinność ozdobną, owocową czy warzywną.
Jak zbierać deszcz?
Możemy ustawić beczkę czy wiadra i oczekiwać pory deszczowej. Możemy też nabyć specjalny zbiornik na wodę deszczową i to właśnie taki zalecamy najbardziej. Stworzony z dobrej jakości materiału, ostawiony tuż przy rynnie, pozwoli z łatwością czerpać uzbieraną deszczówkę.
Osobom, które chcą cieszyć się jak najlepszej jakości deszczówką z rynny, zalecamy osadnik rynnowy. To elementy, który łączy rynnę z kanalizacją, a jego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń, które płyną razem z wodą z dachu. W dalszej kolejności rynna może prowadzić pod ziemię, ale trafi tak także deszczówka. Lepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie rynny do zbiornika na deszcz.
Właściwości deszczówki
Woda deszczowa przede wszystkim pozwala oszczędzać wodę z kanalizacji. Skład takiej wody opadowej jest oczywiście uzależniony od jakości powietrza na danym terenie. Zawiera ogrom gazów, w tym tlenu, azotu i sole mineralne. Charakteryzuje ją odczyn kwaśny (pH 6). Świetnie przydaje się w ogrodnictwie, ale deszczówkę można też wykorzystać do umycia podjazdów, maszyn, samochodów.