Wybór domu: piętrowy czy parterowy?

projekt domu

Okazuje się, że wybór odpowiedniego projektu domu będzie miał ogromny wpływ na całe przyszłe życie, nie jest więc taki prosty. Nieruchomość ma być przecież lokum, w którym czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli już budujemy dom od podstaw, to warto wybrać ten, który całkowicie spełnia nasze oczekiwania i potrzeby. Podpowiadamy, na co należy zwracać szczególną uwagę i jakie są polskie standardy?

Okazuje się, że Polacy najczęściej wybierają projekt domu, który dotyczy budowy nieruchomości z poddaszem użytkowym. O wiele rzadziej budowane są domy parterowe. Nie zmieniły się nasze przyzwyczajenia w kwestii podziału części reprezentacyjnej domu i tej prywatnej, do której nie każdy gość ma dostęp.

Ciekawostką jest również fakt, że projekt domu ma być wybierany nie tylko zgodnie z indywidualnymi preferencjami, ale również biorąc pod uwagę plany zagospodarowania przestrzennego samej działki. Może okazać się, że marzenia o kilkupiętrowym budynku legną w gruzach, bo na taką budowę nie pozwoli urząd.

Istotna jest również moda. W ostatnich latach Polacy najczęściej budowali domy w stylu dworkowym. Dzisiaj stawia się raczej proste, ale funkcjonalne bryły. Świetnym przykładem najczęściej wybieranych projektów domów jest projekt Przemek – duża przestrzeń, sypialnie na piętrze i narożne okna to punkty, na które dzisiaj najczęściej zwracają uwagę inwestorzy.

Projekt domu należy wybierać, nie tylko patrząc na aspekty wizualne, ale biorąc pod uwagę przede wszystkim czynniki funkcjonalne i praktyczne. Inwestor powinien dobrze zastanowić się, ile osób będzie w takiej nieruchomości mieszkać, jaki tryb życia cechuje poszczególnych domowników, czy w domu będą mieszkać małe dzieci albo seniorzy? To wszystko ma ogromne znaczenie.

Nie da się ukryć, że ważna jest też cena. Działki są coraz droższe, więc kupujemy te o mniejszej powierzchni. Na takich nie zawsze zmieści się rozległy dom parterowy. Właśnie dlatego decydujemy się na projekt domu piętrowego, bo taki zajmie po prostu mniej miejsca. Podjęcie ostatecznej decyzji zawsze musi być jednak indywidualne. W przypadku inwestycji życia nie można mówić o pewnych standardach.