Trzeci migdał u dzieci

trzeci migdał

Trzeci migdał odpowiada poniekąd za sprawne funkcjonowanie układu odpornościowego. Znajduje się w gardle a jego funkcją jest ochrona górnych dróg oddechowych przed wnikaniem wirusów i bakterii. Wszystko jest w porządku o ile trzeci migdał nie sprawia problemów i jest niewielkich rozmiarów, kłopot zaczynają się, gdy jest przerośnięty.

Dzieci, u których trzeci migdał jest przerośnięty mogą mieć problem z oddychaniem, podczas snu chrapią a nawet łapią bezdechy. Niewłaściwe oddychanie może również odbijać się na wentylacji uszu – może powodować zapalenie ucha środkowego bądź pogorszenie słuchu.

Rodzice, którzy niepokoją się często pojawiającymi się zapaleniami nosa, zatok, ucha czy gardła czy oddychaniem „przez otwartą buzię” powinni zgłosić się niezwłocznie do laryngologa – najlepszy będzie laryngolog dziecięcy warszawa. Jak potwierdzają specjaliści z Krajmed-u, nie należy bagatelizować już pierwszych objawów trzeciego migdała bowiem w skrajnych przypadkach może powodować on groźne powikłaniach. Wystąpić może niewłaściwy rozwój szczęki, krzywy zgryz czy rozwój próchnicy. Problem z oddychaniem mogą natomiast przyczynić się do spowolnienia rozwoju intelektualnego oraz fizycznego dziecka.

Pocieszający jest fakt, iż zalecenia dotyczące usunięcia trzeciego migdałka są stosowane bardzo często a zabiegi tego typu wręcz rutynowe. Nie powodują żadnych dolegliwości bólowych ani komplikacji, są w pełni bezpieczne i pozwalają na powrót do normalnego funkcjonowania organizmu malucha.

Dodaj komentarz