Przydomowe oczyszczalnie ścieków z dofinansowaniem – czy to możliwe?

oczyszczalnia ekologiczna

Unia Europejska nakłada normy, zgodnie z którymi przydomowe oczyszczalnie ścieków nie mogą generować szkodliwych substancji, jakie w sposób negatywny mogłyby oddziaływać na środowisko. Skończyły się czasy, w których nikt na ten aspekt nie zwracał uwagi. Właściciele nieruchomości, w których wykorzystywane są stare szamba oraz systemy oczyszczalni ścieków, zobowiązani są do ich wymiany. Dzisiaj oczyszczalnie przydomowe mają być tworzone zgodnie z działaniami proekologicznymi.

Co ważne, wszyscy inwestorzy, którzy w poszczególnych rejonach naszego kraju zdecydują się na wymianę szamba na szambo ekologiczne, mogą liczyć na sowite dofinansowanie. Fakt, że system nowej generacji jest nieco droższy, za to na pewno o wiele lepszy. Dofinansowanie sprawia również, że koszty tejże inwestycji znacznie maleją, a wymiana systemów staje się opłacalna nie tylko dla tych, którzy nabywają pierwsze takie oczyszczalnie w ramach dogodnego funkcjonowania nowych nieruchomości. To też dobra opcja dla tych, którzy do tej pory korzystali z tradycyjnej oczyszczalni, ale idąc z duchem czasu, nie chcą zagrażać naturze i stawiają na inwestycję, jaką jest ekologiczna oczyszczalnia ścieków.

Jakiej wartości dofinansowanie na ekologiczną oczyszczalnię można otrzymać? Wszystko zależy od rejonu Polski i indywidualnych ustaleniach, natomiast wiadomo na pewno, że zwracanych jest nawet do 45% wszystkich wydatków, jakie wiążą się z tego rodzaju inwestycją.