Proces integracji sensorycznej

integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna to nic innego jak prawidłowe odbieranie bodźców zewnętrznych, które odbieramy za pomocą dotyku, wzroku, węchu czy smaku. Nasz mózg odbiera, rozpoznaje i segreguje określone doznania integrując je z wcześniejszymi doświadczeniami.

Ciekawostką jest fakt, iż proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa aż do 7 roku życia. To właśnie dlatego najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym wymagają odpowiedniej terapii, która zniweluje określone zaburzenia na tym polu.

Rozpoznanie zaburzeń integracji sensorycznej staje się coraz łatwiejsze. Dziecko ma bowiem trudności w normalnym funkcjonowaniu, zachowuje się również odmiennie. Tak najczęściej objawia się na przykład brak koordynacji wzrokowo ruchowej.

Wbijak drewniany dla dziecka

W terapii integracji sensorycznej wykorzystuje się przede wszystkim metodę nauki poprzez zabawę, taki wbijak to na to świetny przykład: https://raczkujemy.pl/zabawki/zabawki-manipulacyjne/brio-drewniane-klocki-z-mlotkiem-czarne/. W tym celu rodzice jak i ośrodki terapeutyczne mogą zaopatrzyć się w specjalne pomoce dydaktyczne – takie na przykład dostępne są w sklepie dla dzieci online. Zabawki edukacyjne, zwane również kreatywnymi nierzadko pobudzają i potęgują konieczność prawidłowych reakcji. Motoryka ruchu może być usprawniana przy pomocy prostych w swojej formie gadżetów, takich jak miękka piłeczka.

Zabawki drewniane

Terapia powinna odbywać się cały czas, zarówno w placówce przedszkolnej, w ośrodku terapeutycznym jak i w domu. Tylko wtedy dziecko ma szansę na uzyskanie całkowitej sprawności.

Dodaj komentarz