Wózki widłowe to sprzęt niemalże już niezbędny w sklepach o dużej powierzchni, w hurtowniach, na magazynach czy w fabrykach. To one pozwalają transportować towar o dużej wadze, nawet kilkunastu ton. Nie ma wątpliwości, że wózki paletowe tego rodzaju wyręczają pracowników fizycznych, wpływają korzystnie na wydajność i efektywność pracy. Są konieczny, by móc zarządzać towarem w pełni optymalnie na danej przestrzeni. Okazuje się jednak, że wózki platformowe nie mogą być obsługiwane przez każdego. Powołany do pracy na takim urządzeniu może być jedynie pracownik, który uzyskał odpowiednie uprawnienia. Jak wygląda kurs na operatora wózka widłowego i jak wygląda codzienna praca tego specjalisty? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Kurs na wózek widłowy
Na kurs na operatora wózka widłowego można wybrać się samodzielnie bądź pracodawca organizuje takowy w siedzibie firmy. Najczęściej takie szkolenie odbywa się w ramach inwestowania w zatrudnioną kadrę bądź wybranych pracowników i koszty w tym przypadku ponosi pracodawca.
Sam kurs trwa około 2 tygodnie i składa się z dwóch części. Ta praktyczna dotyczy zasad bezpieczeństwa oraz poznawania konstrukcji samego urządzenia. Przyszły operator dowiaduje się, jakie koła do wózków są najlepsze, jak serwisować poszczególne komponenty i jakie opcje obsługi posiada maszyna.
Więcej informacji na temat wózków magazynowych znajdziesz na stronie: https://sklep.kolka-wiko.eu/13-wozki-magazynowe
Część praktyczna to nauka obsługa wózka i jazda. Na tym etapie kurs wygląda podobnie do tego na prawo jazdy. Konieczne jest, by przyszły operator dobrze opanował obsługę wózka widłowego. Jest to przecież sprzęt, który nie tylko transportuje ciężki towar, ale również wznosi go na pewną wysokość. Takie zadania muszą odbywać się w pełnym bezpieczeństwie.
Po odbytym kursie następuje egzamin. Ten przebiega również w dwóch etapach i dopiero pozytywne ich zdanie pozwala uzyskać uprawnienia. Certyfikat jest potwierdzeniem umiejętności operatora. Dopiero wtedy pracownik może wykorzystywać wózek widłowy w swojej codziennej pracy.
Praca na wózku widłowym
Trzeba pamiętać, że praca z wykorzystaniem wózka widłowego jest niezwykle odpowiedzialna i nadal w miejscu pracy występuje spora liczba wypadków z udziałem tego sprzętu. Właśnie dlatego tak ważne są uprawnienia, by obsługą wózków widłowych mogły zajmować się jedynie wyszkolone w tym celu osoby. Co ciekawe, chociaż nie ma żadnych przeciwwskazań, by operatorem wózka widłowego mogły być kobiety, to jednak znacznie częściej pracę na takim sprzęcie wykonują panowie. To dlatego, że nierzadko niezbędna jest w tym celu spora siła fizyczna.