Ostatnie pożegnanie bez modlitwy, bez obecności księdza, bez jakichkolwiek symboli religijnych i obrzędów. To właśnie pogrzeb świecki, który najczęściej wyprawia się osobom niewierzącym, nienależącym do żadnego wyznania wiary.
Pogrzeb świecki w Polsce
Ponieważ Polska jest krajem katolickim, nadal nie odprawia się takich pochówków powszechnie – potwierdza renomowany zakład pogrzebowy. Warszawa i inne duże miasta mają w tym zakresie doświadczenie, natomiast w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich praktycznie do takich ceremonii nie dochodzi w ogóle. Pogrzeby tego rodzaju popularne są na przykład w Stanach i na ich przykładzie można opisać to wyjątkowe pożegnanie bliskiej osoby.
Mistrz ceremonii na pogrzebie świeckim
Pogrzeb świecki osoby niewierzącej prowadzi mistrz ceremonii. To najczęściej osoba w tym zakresie wyszkolona, niejednokrotnie jest to pracownik domu pogrzebowego. Ciało zmarłego również jest wystawiane do pożegnania z najbliższymi. To oni również decydują o przebiegu tej ważnej chwili. Występują z krótkim przemówieniem, puszczają ulubioną muzykę zmarłego, udostępniają inne akcesoria, jakie się z nim wiążą. Można śmiało potwierdzić, że każda ceremonia świecka jest inna i zależy od indywidualnych wskazań.
Po ceremonii odbywa się pochówek i ten następuje na cmentarzu. Ksiądz nie może odmówić pochówku, nawet jeśli jest to cmentarz wyznaniowy, a zmarły nie był wierzący. Nie musi brać w nim czynnego udziału, natomiast nie może zakazać samego pochowania. Należy uszanować wolę osoby zmarłej i pochować ją zgodnie z osobistymi preferencjami.