Budowa domu jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Tak poważna inwestycja wiąże się z nie małymi kosztami, które dotyczą wykorzystanych materiałów oraz wynajętych ekip budowlanych. Dlatego istotna jest energooszczędność, która pozwoli ograniczyć wydatki związane z eksploatacją nieruchomości.
Decydując się na budowę domu, musimy mieć na uwadze wysokość opłat, jakie będziemy ponosili w trakcie użytkowania domu. Standardowe opłaty za ogrzewanie mogą być zredukowane, jeśli do tematu energooszczędności podejdziemy w sposób profesjonalny. Ponieważ uzyskanie oszczędności z comiesięcznych rachunków nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.
Energooszczędność nie może kłócić się z komfortem mieszkania w naszym wymarzonym domu. Dlatego istotne jest zapoznanie się z tą tematyką, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję. Nie można działać pochopnie, gdyż wybierając rozwiązanie słabej jakości, nie uzyskamy oczekiwanych rezultatów.
Głównym elementem pozwalającym zwiększyć energooszczędność nieruchomości jest wybór okien, które będą nam służyć przez lata. Wybór najczęściej dotyczy materiału, z jakiego wykonane są okna. Tutaj można się spotkać z obiegową opinią, że okna drewniane nie są energooszczędne w przeciwieństwie do okien wykonanych z PCV. Nic bardziej mylnego, ponieważ okna drewniane Kraków podobnie jak okna PCV posiadają parametry energooszczędności. Ich wartość określona jest przez Ministerstwo Infrastruktury.
Innym z kolei elementem, który wpływa na energooszczędność domu, jest ocieplenie zewnętrzne. W przypadku ocieplenia to nie jest tylko przyklejenie styropianu na wszystkie ściany z zewnątrz nieruchomości. Jest to również dobrze zorganizowana wentylacja pomieszczeń, która zapobiegnie gromadzenie się wilgoci w pomieszczeniach.
W przypadku ocieplenia domu nie można zapominać o naszym dachu. Szczególnie w przypadku starszych nieruchomości można się spotkać z sytuacją, gdy dach składa się z drewna oraz dachówki lub papy. Oba materiały są powszechnie stosowane, lecz nie można zapominać o dociepleniu poprzez wykorzystanie izolacji termicznej zapobiegającej uciekaniu ciepła przez pokrycie dachowe budynku.