Okazuje się, że problemy z prawidłową postawą nie dotyczą jedynie dzieci. Do ortopedów zgłasza się coraz więcej osób dorosłych, u których diagnozuje się między innymi płaskostopie. To oczywiście dysfunkcja postawy stóp, którą da się leczyć, natomiast trzeba pamiętać, że w przypadku dorosłych pacjentów jest to o wiele trudniejsze aniżeli u dzieci.
Płaskostopie u dorosłych to najczęściej wada postawy nabyta. Przyczyną jest przede wszystkim otyłość albo nadwaga i noszenie nieodpowiednich butów. Co ciekawe, z płaskostopiem borykają się częściej kobiety, które lubią obuwie na wysokim obcasie. Trzeba też pamiętać, że spora liczba dorosłych ma nieleczone płaskostopie, które pozostało wadą postawy z okresu dziecięcego.
Ta wada postawy jest najczęściej bagatelizowana, a dorośli nie powinni o niej zapominać. Rzeczywiście w pierwszym etapie może nie dawać żadnych negatywnych objawów, natomiast szybko się rozwinie i przyczyni do pojawiania się bólu podczas chodzenia. Z czasem uniemożliwi normalne funkcjonowanie.
Jeśli ktoś zauważa nieprawidłowości w swojej postawie, przede wszystkim patrząc na budowę stóp, powinien czym prędzej wybrać się do specjalisty, jakim jest ortopeda. Warszawa może pochwalić się wystarczającą liczbą gabinetów, w których przyjmują medycy o tej specjalizacji. Tylko oni są w stanie zaproponować terapię, która zlikwiduje płaskostopie.
Leczenie płaskostopia u dorosłych jest możliwe, ale powrót do całkowitego zdrowia może być długi i żmudny. Leczenia przebiega bowiem na realizacji rehabilitacji oraz ćwiczeń gimnastycznych – świetne rezultaty przynosi chodzenie na boso oraz chodzenie po specjalnej macie ortopedycznej. Dorosłym zaleca się także noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych, które są tworzone zgodnie z indywidualnym rozmiarem i skalą płaskostopia.