Nie ma wątpliwości, że olejek eukaliptusowy zdobył chyba największe uznanie wśród osób, które cenią sobie medycynę naturalną. Na całym świecie, najczęściej korzysta się właśnie z jego właściwości. Stosuje się go najczęściej w stanach chorobowych górnych dróg oddechowych. Wykorzystuje się go także w aromaterapii, dzięki czemu działa relaksacyjnie i koi nerwy.
Jak pozyskuje się olejek eukaliptusowy?
Olejek pozyskiwany jest z liści eukaliptusa. Nie zawsze jest to proces prosty, bowiem jak wiemy, eukaliptus jest jednym z najwyższych drzew na świecie. Sam olejek powstaje poprzez destylację liści eukaliptusa z parą wodną.
Jakie właściwości ma olejek eukaliptusowy?
Głównym składnikiem jest eukaliptol, czyli cyneol. Ten ma przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne. W składzie olejku znajdują się także seskwiterpeny, które działają przeciwzapalnie oraz monoterpeny, które wykazują działanie wykrztuśne oraz rozkurczowe. Właśnie dlatego, olejek eukaliptusowy stosuje się przede wszystkim w stanach przeziębieniowych i chorobach górnych dróg oddechowych i oskrzeli.
Olejek tego rodzaju często stosuje się jako element aromaterapii i to nie tylko w celach relaksacyjnych. Jest powszechnie używany jako środek do walki z katarem, bowiem jego intensywny zapach udrażnia kanały nosowe.
Co ważne, jest to jeden z nielicznych olejków, jakie można stosować w przypadku małych pacjentów. U dzieci działa przeciwgorączkowo oraz napotnie. Powszechnie wykorzystuje się go przy zapaleniach jamy ustnej (niweluje na przykład nieprzyjemny zapach i działa antyseptycznie), gardła czy opryszczce – działa wysuszająco i antybakteryjnie.
Warto podkreślić, że aromaterapia z zastosowaniem olejku eukaliptusowego działa także przeciwbólowo – łagodzi bóle głowy. I to nie wszystko, ponieważ rozpylenie olejku eukaliptusowego odstrasza też skutecznie komary, pchły a nawet wszy. Istotnym jest fakt, iż działa też dezynfekująco – niweluje nawet bakterie, które obecne są w powietrzu.
Jeśli wykorzysta się go zaś wcierając w skórę, może niwelować bóle stawów, mięśni i ścięgien oraz zwalczać bóle reumatyczne.
Olejek eukaliptusowy można skutecznie stosować także w przypadku zmian skórnych, przede wszystkim pomaga leczyć trądzik, łuszczycę, grzybicę, przyśpiesza gojenie się ran (również te, które powstały w wyniku zabiegów operacyjnych, ślady ukąszeń oraz poparzenia.
Jak korzystać z olejku eukaliptusowego?
Olejek eukaliptusowy można stosować na wiele różnych sposobów, w zależności od efektów, jakie chce się uzyskać.
Najbardziej popularną formą są masaże (wystarczy kilka kropli dodanych do balsamu czy oliwy z oliwek), inhalacje (kilka kropli dodaje się do gorącej wody bądź roztworu soli fizjologicznej), płukanki do stosowania w jamie ustnej (5 kropli dodaje się do szklanki z ciepłą wodą) oraz olejek dodawany do kominka aromaterapeutycznego. W celach kosmetycznych należy kilka kropli dodać do dowolnego kremu – działa wtedy przeciwtrądzikowo, antycellulitowo i odkażająco. Z powodzeniem można odkażać nim rany czy stosować na świeże blizny.
Środki ostrożności
Przedawkowanie olejku eukaliptusowego może skutkować wymiotami oraz biegunka, jeśli zastosuje się go doustnie. W zbyt dużej ilości nałożony na skórę, może wywołać zaś jej podrażnienie i świąd.
Nie powinny go stosować kobiety ciężarne oraz te, które karmią piersią. Nie jest też zalecany dla dzieci do 5-go roku życia.