Od kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły?

chodzenie do szkoły

Nadopiekuńczym rodzicom ciężko sobie nawet wyobrazić, ze dziecko mogłoby samo powędrować do szkoły. Inni wprost nie mogę doczekać się, kiedy ich pociecha stanie się samodzielna i drogę tą pokona samo bądź w towarzystwie przyjaciół ze szkolnej ławki.

O ile nam samym wydaje się, iż dziecko może być już na tyle dojrzałe, by mogło rozpocząć samodzielnie chodzić do szkoły to istnieją prawne obwarowania, do których muszą stosować się rodzice.

Zgodnie z przepisami, dziecko które nie ukończyło jeszcze siedmiu lat zawsze musi przebywać pod nadzorem osób starszych – obojętnie czy jest to przejazd windą, pójście do sklepu osiedlowego czy marsz do placówki szkolnej. Tutaj jednak istnieją pewne ulgi bowiem za osobę dorosłą uznaje się w tym przypadku taką, która ukończyła lat dziesięć tak więc malec może iść do szkoły ze starszym rodzeństwem a niekoniecznie w towarzystwie rodziców. Warto tutaj pamiętać, że dzieci muszą być zarówno przyprowadzane do szkoły jak i z niej odbierane i każda najlepsza szkoła podstawowa w Warszawie skrupulatnie dba o bezpieczeństwo swoim podopiecznych sprawdzając czy osoba, która wstawia się po dziecko jest uprawniona do jego odbioru.

Trzeba wiedzieć, że nawet dziecko, które już dawno ukończyło siedem lat może nie być jeszcze wystarczająco dojrzałe, by chodzić do szkoły samodzielnie. Zwróćmy uwagę na codzienne zachowanie naszej pociechy – czy jest rozsądna, ostrożna, czy zna podstawowe przepisy ruchu drogowego, czy wie jak przechodzić przez pasy czy sygnalizację świetlną? Jeśli chcemy puścić dziecko samo do szkoły najpierw przemierzmy z nim trasę co najmniej kilka razy tłumacząc jasne zasady, jakimi powinno się kierować. Na plecak czy strój do szkoły przyczepmy dobrze widoczny, odblaskowy element, który zapewni mu jeszcze większe bezpieczeństwo na drodze.

Dodaj komentarz