Nietypowe dolegliwości na tle zdrowotnym

Niestety, ale wiele powszechnych zawodów może prowadzić do bardzo uciążliwych dolegliwości, które niekiedy nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Nie od dziś wiadomo, że praca może doprowadzić do znaczących problemów zdrowotnych i to z różnych zakresów. Okazuje się też, że nawet praca umysłowa może być niebezpieczna.

Powszechnie, dominuje opinia mówiąca o tym, że to pracownicy fizyczni są narażeni na poważniejsze kontuzje czy trwałe dolegliwości. Okazuje się jednak, że praca biurowa przed komputerem także prowadzi do różnorakich schorzeń. Tego rodzaju pracownicy spędzają długie godziny czasu w jednakowej pozycji siedzącej przed komputerem, co z jednej strony mocno oddziałuje w sposób negatywny na oczy, a z drugiej strony niszczy niektóre stawy, zwłaszcza staw kolanowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że podczas siedzenia także dochodzi do obciążenia naszych kolan.

Kolano kinomana

Nadzwyczajnie często występującym problemem zdrowotnym wśród pracowników biurowych jest tzw. kolano kinomana, które związane jest właśnie ze zużyciem stawu kolanowego. Najbardziej narażony w tym wypadku jest staw rzepkowo – udowy, a więc górna część kolana, gdzie tworzy się swego rodzaju bolesny odcisk na skutek ciągłego, długotrwałego obciążenia podczas siedzenia. Każdy pracownik call center, sekretarka czy księgowa powinni zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się dolegliwości pod nazwą „kolano kinomana”. Może to być bardzo bolesne schorzenie i niekiedy doprowadzić może do sytuacji, gdy chory będzie miał problem z normalnym funkcjonowaniem w swoim życiu. Okazuje się, że wiele w tej materii mogą zrobić pracodawcy, którzy powinni troszczyć się o swoich pracowników, którzy są najcenniejszym zasobem firmy.

Szkolenia jako skuteczna profilaktyka

Niezwykle popularne w ostatnich latach są szkolenia z ergonomii, gdzie uświadamiane jest to, jak ważne są różnorakie warunki panujące na stanowisku pracy w kontekście kondycji psychicznej i zdrowia pracownika. Szkolenia z ergonomii to więc świetny sposób na poprawienie ogólnej kondycji swojej firmy, a także jej efektywności. Warto zapewnić swoim pracownikom komfortowe warunki pracy, co z pewnością przełoży się na efektywność pracy oraz lepsze wyniki finansowe. Ergonomiczne stanowisko pracy to mniejsza liczba zwolnień lekarskich i ogólnie mniej absencji. Jednym z obowiązujących mitów wśród pracowników biurowych jest przeświadczenie, że ergonomia to tylko wygodny fotel. To nie prawda. Ergonomia pracy, czy to biurowej, czy fizycznej, to jej komfort wykonywania.

Dodaj komentarz