Naturalne barwniki w przemyśle spożywczym

ekstrakty

Nie ma wątpliwości, że Polacy chcą kupować żywność zdrową, naturalną, która nie będzie wpływać destrukcyjnie na ich organizmy. Ekologiczne jedzenie to nie tylko chwilowy trend, ale wręcz konieczność, by móc cieszyć się optymalną, pełnowartościową dietą i pełnym zdrowiem. Zgodnie z dewizą „jesteś tym, co jesz”, ze sklepowych półek wybieramy produkty z dobrym składem. Okazuje się również, że coraz większa grupa ostatecznych konsumentów zwraca uwagę na etykiety producenta.

 

Dobra jakość to podstawa

Przemysł spożywczy rozwija się w kierunku oferowania jakościowych produktów, w których składzie znaleźć można tylko naturalne składniki. Dodatkowo uwaga skupiona jest na oferowaniu najlepszego smaku, zapachu oraz wyglądu estetycznego wszelkiej żywności. Duże znaczenie mają więc barwniki, które na te czynniki mają ogromny wpływ. Dzisiaj, chociaż na etykietach można znaleźć wymieniony skład w postaci „E”, to jednak nie wszystkie mówią o negatywnych konserwantach czy sztucznych dodatkach.

 

Ekstrakty roślinne o walorach barwiących

Barwniki, jakie królują w ekologicznych produktach spożywczych, są głównie pochodzenia roślinnego. To bardzo często koncentraty owocowe albo warzywne. Wśród nich wyróżnia się na przykład czarna marchew czy czerwień buraczana. W zależności od pożądanego kolorytu produktu przeznaczonego do konsumpcji korzysta się także z innych wyrobów, które są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Nadal króluje karmel, krokosz barwierski, karoten albo kurkumina.

Przeczytaj więcej na temat surowców spożywczych: https://www.kaczmarek-komponenty.pl/surowce-dla-przemyslu-spozywczego/

Zmiana świadomości producentów

Producenci, którzy stawiają na tylko naturalne barwniki, muszą jednocześnie utrzymywać jakość produktów spożywczych pod względem ich smaku czy zapachu. Okazuje się, że wymienione barwniki wpływają tylko na kolor, nie zmieniają w żaden sposób innych walorów konkretnego jedzenia. To duży atut, jeśli pod uwagę weźmiemy masową produkcję, a nie tylko lokalne wyroby.

 

Po co tak naprawdę barwi się produkty?

Producenci działający w przemyśle spożywczym, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny oprócz smaku czy zapachu jest również kolor produktu. Przecież to właśnie aspekt wizualny wpływa na decyzję zakupową. Klient nie zna smaku, nie wyczuwa też woni zapakowanego produktu, natomiast go widzi. Weźmy pod uwagę, że nawet naturalny proces przetwarzania może negatywnie wpłynąć na wygląd jedzenia, chociaż oczywiście nie wpływa na jego wartości odżywcze czy dobry smak. Naturalne barwniki są więc potrzebne, by utrzymać jakość wyrobu pod względem wizualnym.