Lista płac – jak ją obliczyć?

lista płac

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest terminowa zapłata wynagrodzenia dla każdego pracownika. To jednak musi być skrupulatnie wyliczone już na etapie przyjmowania go do pracy.

W wynagrodzeniu musi być uwzględniona nie tylko kwota, jaką będzie otrzymywać finalnie pracownik, ale również składki, jakie należy odprowadzać, w tym zaliczki na podatek czy składki ubezpieczeniowe.

Rolą płatnika jest wygenerowanie całkowitej kwoty wynagrodzenia biorąc pod uwagę umowę, w oparciu o jaką swoje obowiązki zawodowe wykonuje pracownik – inne będą w przypadku umowy o pracę, o dzieło czy zlecenie.

Warto podkreślić, że nie każdy pracodawca sobie z tym radzi, szczególnie jeśli działalność biznesowa znacznie odbiega od tematyki finansowej. Niestety, błędne wyliczenia mogą skutkować niemałymi karami z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Również sam pracownik może mieć z tego tytułu niemałe problemy.

Jeśli właściciel firmy nie czuje się na siłach, by samodzielnie zajmować się kwestiami rachunkowymi i księgowymi w firmie a kłopot sprawiają mu tego rodzaju sprawy kadrowe i płac powinien zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanych fachowców. Na ratunek śpieszy wybrane biuro rachunkowe Bydgoszcz, takie jak Dora, które zajmuje się współpracą z firmami wykonując dla nich właśnie prace, takie jak lista płac. Trzeba przyznać, że to rozsądne rozwiązanie dla wszystkich rozsądnych i odpowiedzialnych przedsiębiorców, którzy cenią swoich pracowników.

Dodaj komentarz