Księgowa – jakie wymagania trzeba spełniać w tym zawodzie?

kurs księgowej

Księgowy to nadal jeden z najbardziej popularnych zawodów w Polsce. Co więcej, specjaliści o tej profesji są jednymi z najbardziej poszukiwanych. Oczywiście, przed księgowymi stawia się wysokie wymagania, ale nie ma w tym nic dziwnego bowiem osoba zajmujące tego rodzaju stanowisko ponosi ogromną odpowiedzialność w kwestii finansów firmy.

Przede wszystkim, aby wykonywać zawód księgowego koniecznym jest ukończenie studiów wyższych, na kierunku ekonomia bądź zarządzanie a następnie ukończyć specjalizacje z zakresu finansów czy rachunkowości. Co dziwne, w naszym kraju pomimo tak ogromnej popularności, jaką cieszy się ten zawód nadal żadna uczelnia nie zorganizowała studiów o kierunku ściśle związanym z księgowością.

Same wykształcenie wyższe nie wystarczy. Należy być świadomym, iż księgowy musi się stale dokształcać. Mile widziane a wręcz konieczne są certyfikaty i dyplomy świadczące o pozytywnym ukończeniu przeróżnych kursów specjalizacyjnych. Warto korzystać z tych najlepszych bowiem tylko wtedy księgowa może nabywać najbardziej aktualną wiedzę – jak wiemy przepisy prawne dotyczące prowadzenia działalności co jakiś czas się zmieniają a dobry specjalista nie może się nigdy mylić. Z kursów można korzystać indywidualnie – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „kurs księgowości Warszawa”, by znaleźć ten najbardziej renomowany. Bardzo często sami pracodawcy organizują dodatkowe szkolenia dla pracowników z działów księgowych, by Ci posiedli jeszcze większe kompetencje.

Ale nie tylko wiedza i doświadczenie się liczy. Księgowa musi posiadać pewne cechy osobowości, które pozwolą jej wykonywać ten zawód najlepiej jak się da. Osoba na stanowisku księgowej musi być przede wszystkim skrupulatna i cierpliwa, obowiązkowa i punktualna. Musi potrafić działać pod wpływem stresu i presją czasu. Musi być komunikatywna, odpowiedzialna i odpowiednio reprezentować firmę przed instytucjami państwowymi.

One Comment on “Księgowa – jakie wymagania trzeba spełniać w tym zawodzie?”

  1. Natalio, zgadzam się z Tobą. Dodałbym tylko, że oprócz wymienionych cech osobowości należy pamietać także o uczciwości. Jest to bardzo ważne, szczególnie z perspektywy klienta lub pracodawcy.

Dodaj komentarz