Kiedy warto skorzystać z folii dyfuzyjnej? W jakich dachach sprawdza się najlepiej

folie dachowe

Właściwe zabezpieczenie dachu to konieczność, jeśli ma on okazać się nie tylko odporny na uszkodzenia, ale również efektywny pod względem energetycznym. Z tego właśnie powodu ogromne znaczenie ma to, jakie dokładnie folie dachowe zostaną użyte podczas jego przygotowania.

Nie należy decydować się na „pierwsze lepsze” rozwiązania, ponieważ w ten sposób dość łatwo o popełnienie błędu i zakup czegoś, co okaże się po prostu bezużyteczne. Żeby podjąć właściwą decyzję, warto skorzystać z pomocy specjalistów, a więc ludzi, którzy doskonale wiedzą, jakie rozwiązania należy stosować w przypadku konkretnych konstrukcji.

W tak zwanych dachach odwróconych stosowana jest folia dyfuzyjna. Co oznacza, że dach jest „odwrócony”? Uwagę trzeba zwrócić na ułożenie kolejnych warstw. W porównaniu do standardowych rozwiązań, mamy tu do czynienia z zupełnie inną nawierzchnią. Nie tworzy ją powłoka bitumiczna, a żwir lub specjalne, betonowe płytki. Z kolei system ociepleniowy jest montowany na hydroizolacji.

Czym wyróżniają się folia dyfuzyjna?

Tego typu konstrukcje wymagają zastosowania nieco innych materiałów i rozwiązań, które pozwolą na uzyskanie właściwych parametrów cieplnych, izolacyjnych oraz ochronnych.

Folie dyfuzyjne używane są jako maty rozdzielające, a także zabezpieczające izolację termiczną. Przed czym? Głównie przez wciskaniem w nią folii drenażowej. To jednak nie wszystko, ponieważ wyróżniają się one ponadto wysoką paroprzepuszczalnością. Dzięki temu zapewniają one wysoką skuteczność odprowadzania wilgoci. Ma to bezpośredni wpływ na poprawę parametrów i wytrzymałości termoizolacji. Wszystko to sprawia, że wykorzystanie folii dyfuzyjnej w wielu sytuacjach jest wręcz konieczne.

Oczywiście ogromne znaczenie ma przy tym rodzaj folii. Jak już wspominaliśmy wcześniej, nie można zadowalać się bylejakością i stawiać na produkty niesprawdzone. Takie rozwiązania mogą przynieść więcej szkód, niż pożytku.

Przed zakupem folii należy sprawdzić między innymi jej parametry techniczne. Mowa tutaj chociażby o klasyfikacji pożarowej, poziomie wodoszczelności, paroprzepuszczalności, odporności temperaturowej, jak również gramaturze. Bez wystarczającej wiedzy i doświadczenia dokonanie wyboru może okazać się dość trudne, dlatego w takich sytuacjach lepiej pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalistów. Po przeanalizowaniu specyfiki dachu wskażą oni na rozwiązania optymalne, dzięki którym zyskujemy gwarancję, że konstrukcja dachu spełni wszystkie ważne kryteria.