Kiedy najlepiej wybrać się na grzybobranie?

grzybobranie

Grzybobranie będzie najbardziej efektywne jeśli wybierzemy się na nie w okresie o ciepłych nocach i gorących dniach przeplatanych deszczem.

Sezon na grzyby trwa w zależności od ich gatunku, od czerwca do końca września a nawet października. Najwcześniej pojawiają się borowiki, bo ich pełen kosz można wynieść z lasu już na początku czerwca. Największą popularnością cieszą się jednak kurki, które wyrastają w sierpniu. Najpóźniej na wyprawę do lasu powinni wybrać się miłośnicy podgrzybków czy kani bowiem te pojawiają się dopiero na przełomie września i października.

Gdzie wybrać się na grzybobranie? Oczywiście najlepiej na Mazury, bo to tam mamy istne królestwo grzybów. To także doskonała okazja na spędzenie tam wakacji i połączenie kilku swoich pasji jednocześnie, na przykład wczasy w Giżycku dają świetne warunki do wędkowania.

Jak przygotować się do wyprawy na grzyby? Najlepiej dobrze się wyspać bowiem najlepsze grzyby znajdziemy o świcie. Ważne jest także odpowiednie ubranie, nie przesadzimy jeśli polecimy założyć dobre gumiaki. Na spacer weźmy także spory koszyk i ostry nożyk. Ci, którzy nie są wprawieni w grzybobranie powinni najpierw przeczytać dobry poradnik o grzybach – nie tylko o tym, na jakim podłożu szukać określonych gatunków grzybów czy jak je odpowiednio przycinać, ale przede wszystkim o samych ich rodzajach. Pamiętajmy, że ich spora część jest nie tylko niejadalna, ale i trująca stwarzając tym samym ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia a nawet życia.

 

Dodaj komentarz