Jak zabezpieczyć balkon przed ptakami?

montaż siatek przeciw ptakom

Gołębie są nierzadko utrapieniem mieszkańców blokowisk. Trochę na własne życzenie sprawiliśmy, że stada ptaków zadomowiły się na miejskich osiedlach. Wszystko dlatego, że właśnie tutaj nie mają problemu ze znalezieniem pożywienia. Nie chodzi tylko o to, że mają łatwy dostęp do śmietników, w których znajdują się resztki żywności.

Sami mieszkańcy nierzadko dokarmiają gołębie, rzucając na trawniki suchy chleb czy rozgotowane ziemniaki. Wszystko to sprawia, że niełatwo jest je przesiedlić. Ptaki szukając schronienia, przesiadują i zakładają gniazda na wysokich piętrach budynków. Bardzo często znajdują zaciszne miejsce bytowania na naszych balkonach, skutecznie go przy tym rujnując.

Nie można pozwolić, by gołębie stale przebywały w naszym otoczeniu. Musisz pamiętać, że są one nie tylko źródłem zanieczyszczeń, chociaż to prawda, że ptasie odchody skutecznie niszczą elewację budynków, balkony, balustrady i parapety. Gołębie są przede wszystkim siedliskiem toksyn, bakterii i wirusów. To one przenoszą kleszcze i wszy. W ich piórach znajdują się rozmaite pasożyty, a w kale najgroźniejsze dla ludzkiego zdrowia toksyny i bakterie – niektóre z nich mogą spowodować u ludzi nawet trwałą ślepotę.

Jednym ze skutecznych rozwiązań jest montaż siatek przeciw ptakom. To dzięki nim gołębie nie mają już dostępu na nasz teren. Siatka stworzy skuteczną barierę, jest przy tym w pełni bezpieczna. Innym sposobem jest na przykład malowanie powierzchni, na których siedzą ptaki specjalnym lakierem. Ten ma jednak bardzo toksyczny skład, niekorzystny dla ptaków, ludzi i całego środowiska. Lepiej więc postawić na ekologiczny sposób ochrony własnego mienia przed gołębiami.

Warto również zaznaczyć, że montaż siatek przeciw ptakom nie naruszy w żaden sposób naszej przestrzeni. To estetyczna blokada, która nie wpłynie na wygląd naszego balkonu, nie zasłoni światła ani nie sprawi, że korzystanie z tej powierzchni będzie ograniczone. Da za to pewność, że już żaden gołąb nie usiądzie na balustradzie i nie zostawi na niej przykrej niespodzianki.