Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Obecnie każda firma musi posiadać konto bankowe. Jak w takim razie je wybrać i na co zwrócić największą uwagę? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że dany rachunek ma w jak największym stopniu zaspokajać potrzeby naszego przedsiębiorstwa, dlatego też powinno być indywidualnie dobrane do jego charakteru i wielkości. Teraz niemal wszystkie banki posiadają w swej ofercie konta, które są przeznaczone specjalnie dla firm. Poniżej zostały przedstawione wskazówki na co warto zwracać szczególną uwagę przy wyborze rachunku.

Pierwszą istotną kwestią są opłaty. Pod tym względem oferta banków jest bardzo zróżnicowana. Niektóre banki oferują klientom konta, za prowadzenie których musimy uiszczać opłaty, natomiast wszystkie usługi jak przelewy i wypłaty z bankomatów są za darmo. Inne banki wręcz przeciwnie oferują nam darmowe prowadzenie rachunku, jednak później okazuje się, że wcale nie są darmowe gdyż ponosimy znaczne koszty za dokonywanie transakcji bankowych. Musimy się zastanowić jak często będziemy korzystać z poszczególnych usług jak przelewy zagraniczne czy płatności kartą kredytową aby wybrać tą ofertę, która będzie nam gwarantowała niskie koszty.

Każde przedsiębiorstwo korzysta od czasu do czasu z obcych źródeł finansowania. Dlatego warto wybrać taki bank, który będzie nam umożliwiał łatwy dostęp do takich produktów jak kredyt, leasing czy faktoring. To ważne, gdyż często szczególnie małe firmy mają problemy z pozyskaniem kredytów.

Dla wielu firm przy wyborze banku ważna jest również oferta lokat i produktów inwestycyjnych. Jest to dobry sposób na pomnożenie swojego kapitału czy ulokowanie oszczędności, dlatego warto zwrócić uwagę na to co dany bank może nam w tym obszarze zaproponować.

Kolejną istotną kwestią jest jakość obsługi w danym banku. Pamiętajmy, że bank powinien być naszym partnerem, więc nasza współpraca z nim powinna się układać jak najlepiej. Warto poszukać banku gdzie będziemy mieć osobistego opiekuna, który będzie nam oferował produkty „szyte na miary”, w najlepszym stopniu dopasowane do naszej firmy. Trzeba liczyć się z tym, że zazwyczaj prowadzenie konta w takim banku jest droższe ale być może czasem warto nieco dopłacić.