Jak sprzątają Polacy?

mycie okien w warszawie

Polacy są uznawani za naród czysty i niezwykle gościnny. Należy przy tym zauważyć, że to wcale nie oznacza, że lubimy sprzątać. Wręcz przeciwnie, nie cierpimy marnować czasu na prace porządkowe.

W polskich domach nadal częściej sprzątają kobiety, chociaż widać już wyraźną tendencję w kierunku sprawiedliwego podziału codziennych obowiązków domowych. Mężczyźni chętniej wykonują prace ciężkie, jak odkurzanie czy mycie okien. W Warszawie i innych dużych miastach jest to już wręcz norma, natomiast na obszarach wiejskich nadal jeszcze panowie stronią od sprzątania.

Co ciekawe, polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, stać nas więc na lepszej jakości sprzęty, które ułatwiają różnorakie prace domowe, jak i dobre środki czyszczące. Coraz bardziej powszechne staje się podejmowanie współpracy z firmami sprzątającymi, które za nas realizują porządki w przestrzeniach prywatnych. Warto przy tym wspomnieć, że o ile jeszcze do niedawna w najczęściej realizowanym schemacie, do prywatnych domów przychodziła „pani sprzątająca” (bardzo często z Ukrainy) i wykonywała swoje obowiązki bez podpisywania umowy, tak dzisiaj tego rodzaju zatrudnienie jest coraz częściej legalne.

Zmieniła się tez tendencja w ramach sprzątania przestrzeni biurowej. Jeszcze do niedawna w firmach zatrudniano sprzątaczki na etat, dzisiaj podejmowana jest współpraca z profesjonalnymi firmami sprzątającymi, których pracownicy przychodzą do biur wedle ustalonego harmonogramu, najczęściej w godzinach, w których firmy są puste, by nie przeszkadzać zatrudnionym w wykonywaniu zawodowych obowiązków.