Rodzajów opału mamy do wyboru wiele. Gaz ziemny, biopaliwa czy węgiel – decyzja dotycząca surowca, którym będziemy ogrzewać dom zalicza się do jednej z najtrudniejszych już na etapie jego planowania. Inwestycja w piec jest nie tylko kosztowna dla naszego domowego budżetu, jest również długookresowa więc nie ma tu miejsca na jakiekolwiek wątpliwości czy pomyłki.
Zacznijmy od pieca węglowego, który do niedawna cieszył się ogromną popularnością natomiast dzisiaj jest coraz częściej wypierany z rynku. Wszystko dlatego, że węgiel emituje nadmierne ilości spalin, dwutlenku węgla, przez co zanieczyszcza nasze środowisko. Zgodnie z przepisami unijnymi wszyscy, którzy posiadają taki piec są zobowiązani do jego wymiany nie później niż do roku 2020.
Kolejne kotły co to te, które ciepło generują przy pomocy biopaliw. Mowa tutaj o drewnie, pelecie czy brykietach. Biomasa to obecnie najbardziej popularne paliwo opałowy, pozyskiwane w sposób naturalny. Co więcej, biomasa jest źródłem niewyczerpywalnym i tanim, dzięki czemu mamy pewność stałości dostępu do surowca a przy tym nie zanieczyszczamy środowiska.
Przy wyborze odpowiedniego pieca to właśnie opał jest głównym wyznacznikiem. Pamiętajmy, że zależnie od niego będziemy musieli znaleźć miejsce jego przechowywania. Węgiel wymagał sporej powierzchni, która zresztą narażona była na brudzenie. Co więcej, piec na węgiel wymaga sprawnej i częstej obsługi ze strony domowników. Lepiej więc wybrać kocioł na opał, który jest czysty i nie zajmuje dużo miejsca. Jeśli do tego wybierzemy taki z podajnikiem to jego praca będzie wręcz automatyczna – wystarczy ustawić określone parametry jego działania oraz zapodać zapas surowca. Dzięki temu jego obsługa nie będzie odbywać się częściej niż co kilka dni a domownicy będą cieszyć się pełnym komfortem ciepła.
Oczywiście, liczy się tez cena. Tutaj należy zaznaczyć, że chociaż piece na węgiel są z reguły najtańsze to inwestycja, jaką poczynimy na kocioł lepszej generacji szybko nam się zwróci. Same bio surowce są cenowo porównywalne, są jednak dużo bardziej wydajne. Jeśli do tego wybierzemy kocioł żeliwny to będzie on dłużej utrzymywał ciepło, generując je tym samym do wszystkich pomieszczeń za pomocą systemu centralnego ogrzewania. Przy mniejszych nakładach pracy uzyskamy ten sam efekt.