Czy wiesz, że najdroższe mieszkanie, jakie kupiono w stolicy, kosztowało 17 milionów złotych? To apartament przy ulicy Foksal w zabytkowej, w całości odrestaurowanej kamienicy. Oczywiście na takie lokum stać tylko nielicznych, większość stawia na znacznie tańsze inwestycje.
Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie to nieco ponad 9 tysięcy złotych. Przeciętny nabywca decyduje się na nieruchomość o powierzchni 50-60 metrów kwadratowych. Widać więc wyraźnie, że zakup mieszkania w największej metropolii w Polsce wymaga ogromnych zasobów finansowych. To zresztą dlatego w większości przypadków kupno mieszkania realizowane jest przy pomocy finansowej ze strony instytucji bankowych.
Czy tak wysokie ceny są optymalne dla mieszkań w dobrej lokalizacji w Warszawie? Okazuje się, że każdego roku ceny nieruchomości rosną o jakieś 2%. Ponadto, nie każdemu odpowiada komfort życia w małym mieszkaniu, do tego w ciągłym zgiełku i pośpiechu, jaki jest typowy dla wielkiego miasta. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne, wolnostojące nowe domy. Łomianki, Ząbki czy Piaseczno to doskonałe przykłady podwarszawskich miejscowości z doskonałą infrastrukturą. Warto przy tym zaznaczyć, że inwestor zyskuje nie tylko większą przestrzeń, ale też własny ogród, garaż, ciszę i spokój, a własną nieruchomość może z powodzeniem nazywać oazą relaksu. Wolnostojący dom może być nieco droższy od mieszkania w mieście, ale dokładnie w takiej samej cenie są bliźniaki. Łomianki i inne podwarszawskie lokacje mają podobny cennik. Wizja posiadania namiastki domu i tylko jednego sąsiada rzeczywiście kusi.