Dlaczego sprzątanie po zmarłym jest niebezpieczne ?

sprzątanie po zmarłym

Śmierć bliskiej osoby jest trudnym doświadczeniem dla rodziny zmarłego. Utrata bliskiej osoby wiąże się z przykrymi emocjami. Szczególnie gdy śmierć następuje nie spodziewanie, to wtedy trudno jest pogodzić się z faktem, że nie ma już z nami kogoś, kto był nam bliski od zawsze. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy osoba zmarła nie miała bliskiej rodziny. Wtedy pojawia się duże niebezpieczeństwo, na które są narażone osoby znajdujące się w pobliżu.

Śmierć jest naturalnym procesem, który jest nieunikniony. Jednak towarzyszy jej szereg reakcji, które powodują powstawanie substancji odpowiadających za rozkład ciała. Główną substancją wyjątkowo niebezpieczną dla ludzi jest trupi jad. Zagrożenie z nim związane jest wysokie, dlatego należy unikać bezpośredniego kontaktu z ciałem osoby zmarłej. Równie groźne jest przebywanie w pobliżu, ponieważ trupi jad jest specyficzną substancją.

Trupi jad jest toksyczny dla organizmu człowieka. Towarzyszy mu charakterystyczny zapach, który normalnie jest nie do zniesienia. Dlatego jest specyficznym sygnałem, że coś się stało w naszej okolicy. W przypadku przebywania zwłok w mieszkaniu trupi jad wnika głęboko w struktury ścian, mebli, urządzeń oraz rzeczy osobistych należących do osoby zmarłej. Jego trwałe usunięcie przy użyciu standardowych środków czyszczących jest niemożliwe. Przez co sprzątanie po zmarłym musi być wykonane przez profesjonalną firmę sprzątającą.

Sprzątanie po zmarłym powinno być wykonywane przez firmę posiadającą doświadczenie w wykonywaniu tego typu usług. Istotne jest zachowanie szczególnych środków bezpieczeństwa podczas prac. Ponadto składa się ono z kilku etapów, których przeprowadzenie jest niezbędne. Pierwszym etapem jest opróżnienie mieszkania, w którym doszło do zgonu i utylizacja znajdujących się w nim rzeczy. Następnie usuwane są pokrycia podłóg, ścian i sufitów, ponieważ płyny i opary wydobywające się z ciała wniknęły w ich strukturę. Po takim przygotowaniu mieszkania wykonywana jest dezynfekcja oraz ozonowanie mające na celu zlikwidować pozostałości niebezpiecznych substancji i zapachów.