Dlaczego nadwaga u dzieci jest niebezpieczna?

zabawy ruchowe dla dzieci w wieku szkolnym

Problem nadwagi i otyłości wśród dzieci jest coraz głośniejszym tematem zarówno w mediach, jak i w internecie. Wszystko za sprawą skali problemu, który dzisiaj dotyczy również Polski. Obecnie ponad 30% dzieci w wieku 1-3 lata boryka się z problemem nadwagi, co może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie w późniejszych latach.

Złe nawyki żywieniowe

Główną przyczyną nadwagi u dzieci i nastolatków są złe nawyki żywieniowe, a nawet ich brak. Nadmierne spożycie fast foodów, słodkich napoi i słodkich przekąsek w znaczny sposób przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej. Brak tradycyjnych domowych posiłków zawierających owoce i warzywa może również prowadzić do wielu chorób, a nawet anemii. Dlatego bardzo ważne jest, to co jemy zarówno my, jak i nasze dzieci.

Brak aktywności fizycznej

Złe nawyki żywieniowe idą w parze z siedzącym trybem życia, który jest jedną z przyczyn choroby cywilizacyjnej, jaką jest nadwaga. Brak ruchu wynika z braku zainteresowania rozrywkami, które będą wymagać podejmowania aktywności ruchowej. Na taki stan rzeczy w znacznym stopniu wpłynęła technologia i elektroniczne gadżety, które koncentrują uwagę najmłodszych. Przez to dzisiaj zajęcia w-f w szkole są najczęściej podstawowym źródłem ruchu wśród dzieci. Innym rozwiązaniem uzupełniającym regularną aktywność ruchową w szkole są zabawy ruchowe dla dzieci w wieku szkolnym. Dzięki nim dziecko może zdrowo się rozwijać, zapobiegając przy tym chorobom, jakie mogą wystąpić wskutek nadmiernej masy ciała w późniejszych latach życia.