Dlaczego kranówka nie nadaje się do podlewania kwiatów?

zbiornik na deszczówke przydomowy

Jak najszybciej należy zmienić swoje nawyki w kwestii nawadniania przydomowego ogrodu. Okazuje się, że nadal większość ogrodników korzysta w tym celu z wody z sieci, a ta niestety nie wpływa na roślinność pozytywnie. Oto kilka podstawowych powodów, dla których nie powinniśmy korzystać z kranówki w celu podlewania kwiatów czy krzewów.

Przede wszystkim woda z kranu zawiera ogrom chloru, który działa negatywnie na zieleń. Ta może nie tylko chorować na grzyby, ale też nie wykazywać obfitego kwitnienia. Należy też zaznaczyć, że kranówka najczęściej nalewana jest do konewki czy wypływa z ogrodowego węża w temperaturze innej niż ta, która panuje w powietrzu. Dla roślin podlewanie zbyt zimną wodą to szok, który także działa źle.

 

Czym więc podlewać ogród? Okazuje się, że zamiast kranówki, za którą musimy przecież dodatkowo płacić, o wiele lepiej jest korzystać z bezpłatnego źródła nawadniania. A taką możliwość mamy dzięki wodzie opadowej. Wystarczy zainwestować w odpowiedniej wielkości zbiornik na deszczówkę. Ten trzeba dobierać pod względem indywidualnego zapotrzebowania, a do takiej inwestycji można dołożyć również cały system, taki jak centrala deszczowa – przydaje się w dużych ogrodach.

Zbiorniki na deszczówkę zostają najczęściej ustawiane pod rynnami, dzięki czemu mogą napełniać się szybko. Deszcz jest gromadzony w dużej ilości i może być wykorzystywany według potrzeb. Przede wszystkim woda opadowa ma taką samą temperaturę jak powietrze. Co więcej, zawiera ogrom dobroczynnych wartości odżywczych, które na rośliny działają jak naturalny nawóz. Deszczówkę można też gromadzić, zabezpieczając się w ten sposób przed suszą.