Gołębie są nie tylko szkodnikami, które powodują zniszczenia budynków, ich poszczególnych elementów elewacji czy pomników. To „latające szczury”, które stwarzają niebezpieczeństwo dla ludzi. W ich odchodach znajduje się ogrom toksyn, wirusów i bakterii. W piórach zaś mnożą się larwy much, pchły oraz kleszcze. Długotrwałe przebywanie wśród tych ptaków może więc skutkować zagrażającymi życiu chorobami.Nie tak dawno, głośno było o przypadku młodej dziewczyny, która każdego dnia dokarmiała miejskie gołębie. Najpierw zaraziła się od nich Chlamydia Psittaci, w efekcie czego pojawiły się u niej nie tylko problemy z oddychaniem, ale straciła również trwale wzrok. Przypadek tego rodzaju chyba najlepiej obrazuje fakt, że ptaki te są naprawdę niebezpieczne. Dlatego potrzebne są kolce jako zabezpieczenie przeciwko gołębiom.
Co znajduje się w ptasich odchodach?
To głównie amoniak, toksyna, która jest w stanie trwale zniszczyć surowce różnego typu. Elewacje z piaskowca, metal a nawet asfalt – amoniak poradzi sobie z nimi świetnie. Parapety, gzymsy, balustrady balkonów czy karoseria samochodów są w ogromnym niebezpieczeństwie.
Ale to nie wszystko, okazuje się bowiem, że od gołębi można zarazić się szeregiem chorób i to drogą kropelkową. Zatrucia pokarmowe, przewlekłe biegunki, wymioty, stany migrenowe, gorączka aż wreszcie dreszcze na całym ciele to tylko niektóre z objawów. Dużo gorsze jest zapalenie płuc, astma, zapalenie opon mózgowych czy schorzenia kręgosłupa i wspomniana już trwała utrata wzroku.
Ornitolodzy przestrzegają przed dokarmianiem gołębi. Praktycznie każdy ptak tego gatunku jest nosicielem Chlamydia Psittaci, bakterii, która nie groźna dla samych gołębi, może poczynić prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie. Zarażenie wiąże się nie tylko z przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego. To również problemy z kręgosłupem, górnymi drogami oddechowymi orz wzrokiem – przypomnijcie sobie historię dziewczyny, która przez dokarmianie ptaków straciła wzrok. Naukowcy twierdzą również, że bakteria ta może przyczynić się do pogorszenia stanu psychicznego, nierzadko diagnozowana jest wręcz depresja.
Ptasie odchody to nie tylko siedlisko bakterii i wirusów. To nie tylko element, który niekorzystnie wpływa na wizerunek poszczególnych elementów infrastruktury. To również przyczyna licznych zniszczeń – ptasie kupy niezwykle trudno usunąć, najgorzej wtedy, gdy zaschną. Jeśli gołębie gromadzą się przez długi okres czasu w dużym skupisku, może być to nie lada problem. Ileż to razy gołębie odchody spowodowały zapchanie komina czy rynny? Co gorsza, koniecznym nierzadko w tej sytuacji jest nie tylko przepychanie tych elementów konstrukcji budynku, ale również ich gruntowna naprawa. Nagromadzone odchody bardzo często prowadzą do pęknięć a więc trwałego uszkodzenia tak ważnych dla funkcjonowania całego domu części.
Teraz, gdy zdajemy już sobie sprawę, dlatego gołębie są niebezpieczne, chyba wiadomym jest, że nie powinniśmy ich dokarmiać. Przyzwyczajanie ich do łatwego zdobywania pożywienia staje się dla nich czynnikiem, dla jakiego ptactwo, które jeszcze do niedawna żyło na terenach skalnych, dzisiaj zadomowiło się w aglomeracjach miejskich.