Cydr w Polsce – skąd ta nagła popularność?

cydr w polsce

Okazuje się, iż w minionym sezonie wakacyjnym Polacy wypili jakieś 7 milionów litrów cydru – w ubiegłym roku było to tylko 2 miliony litrów. Chociaż wydawać by się mogło, że pijemy ten trunek, wyrabiany tylko z jabłek na złość Putinowi to jednak powodów jest kilka. 

Przede wszystkim cydr w Polsce świetnie orzeźwia – pijany mocno schłodzony gasi pragnienie. Dodatkowo nie jest mocnym trunkiem alkoholowym (do 5%), dzięki czemu można swobodnie się nim delektować nie martwiąc się o zbytnią przesadą z alkoholem. Przewrotnie jego zaleta jest jednak niewątpliwie fakt, iż wprowadza w wyśmienity nastrój, przez co często pijany jest na rodzinnych uroczystościach czy szalonych imprezach w klubie.

Smak cydru jest połączeniem piwa z winem – lekko musujący napój z wyczuwalną nutką goryczy i słodkości. Co więcej, chociaż cydr popularny jest najbardziej we Francji, Anglii, Irlandii czy Niemczech to w Polsce zaczęto go produkować z wielkim powodzeniem. Największym cieszy się ten iście naturalny, wytwarzany tylko z polskich jabłek, jak Cydr Dzik – to również wielka szansa dla polskich sadowników.

Popularność cydru wzrosła także z przyczyn czysto ekonomicznych. Nie da się ukryć, że wpływ na to miało obniżenie akcyzy w Styczniu 2013 roku. Naszym zdaniem ten do tej pory nie co niedoceniany napój zrobiłby jeszcze większą furorę nad Wisłą gdyby można było go reklamować.

Dodaj komentarz