Badanie, które obrazuje siatkówkę oka

badanie OCT

Optyczna koherentna tomografia dna oka, czyli badanie OCT jest jednym z podstawowych, jakie pozwala ocenić stan siatkówki oka oraz zdiagnozować ewentualne odchylenia od normy. To dzięki temu badaniu możliwe jest rozpoznanie zaburzeń widzenia już w początkowym etapie ich rozwoju. Pacjenci okulistyczni mają więc szansę na pełne wyleczenie.

Badanie OCT wykorzystuje najnowocześniejszą technikę badawczą, to tzw. skaning optyczny. Dzięki temu możliwa jest analiza współczynnika odbicia światła od warstw siatkówki. To ważne dla zachowania wzroku w należytej jakości i niwelowania najmniejszych zaburzeń.

Zabieg nie jest inwazyjny. Cieszy fakt, że może być powtarzane wielokrotnie bez żadnych niekorzystnych skutków ubocznych. Nie jest też bolesne dla pacjenta i trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. Wszystko to sprawia, że badanie OCT wykonywane jest nie tylko jednorazowo, ale przydaje się także do monitorowania zmian czy postępów leczenia już w trakcie okulistycznej terapii.

Okuliści potwierdzają, że badanie OCT najczęściej wykorzystywane jest w diagnostyce:

– zwyrodnienia plamki żółtej,

– suchości oka,

– choroby Betsa,

– choroby Stargardta,

– retinopatii barwnikowej,

– stanów zapalnych błony naczyniowej oka,

– nowotworów wewnątrzgałkowych.

Jeśli odczuwasz pierwsze dysfunkcje w zakresie narządu wzroku, udaj się do gabinetu okulistycznego i poproś o wykonanie badania. Do takiego nie jest potrzebne żadne przygotowanie. Stosuje się jedynie krople, które rozszerzają źrenice. Sam zabieg jest bezdotykowy. Polega na położeniu brody na specjalnej podpórce, dzięki czemu oko znajduje się dokładnie na wysokości precyzyjnej soczewki. Po drugiej stronie aparatu znajduje się okulista, który na bieżąco ocenia stan siatkówki oka. Badanie OCT daje natychmiastową ocenę, pacjent nie musi długo oczekiwać na wyniki. Zaleca się, by tego rodzaju diagnostyka była przeprowadzana nie tylko w obliczu zaburzeń widzenia, ale też profilaktycznie, przynajmniej raz w roku.