Autyzm dziecięcy

autyzm

Autyzm dziecięcy to zaburzenia rozwoju, które najczęściej pojawiają się jeszcze przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Nawet pięciokrotnie częściej zaburzenia tego typu występują u chłopców aniżeli u dziewczynek.

Dzieci autystyczne najczęściej mają problemy w komunikacji z otoczeniem, zarówno tej werbalnej jak i niewerbalnej. Praktycznie nie odczuwają potrzeby nawiązywania relacji międzyludzkich – żyją w swoim zamkniętym świecie. Dzieci te nie są ciekawe świata, nie interesują je żadne ciekawostki, by po chwili patrzeć w jeden przedmiot nawet kilka minut.

Chociaż dzieci z tego rodzaju zaburzeniami jeszcze do niedawna były uważane za umysłowo chore bądź zwyczajnie introwertyczne, dzisiaj autyzm uznawany jest za osobny przypadek medyczny, wymagający odpowiedniej terapii.

Taką dzieci znajdują już na etapie przedszkolnym bądź szkolnym – zaleca się, by dzieci autystyczne uczęszczały do placówek takich jak szkoła specjalna w Warszawie bowiem właśnie tam znajdą wsparcie a nie wyobcowanie i izolację. Trzeba wiedzieć, że niwelowanie objawów autyzmu może przebiegać tylko pod nadzorem specjalnie wykwalifikowanych nauczycieli. To właśnie oni otwierają dzieciom świat, uczą komunikacji i wywołują potrzebę porozumiewania się i wyrażania swoich myśli. Dzięki takim zajęciom dzieci te najczęściej są w stanie samodzielnie funkcjonować w dorosłym życiu.

 

Dodaj komentarz