Anoreksja – jak jej zapobiegać?

anoreksja

Na anoreksję cierpią najczęściej kobiety. Pojawia się zazwyczaj u młodych dziewcząt w okresie dorastania; w czasach obecnych kiedy panuje kult piękna i wychudzonych sylwetek jej przyczyną są zazwyczaj katorżnicze diety. W późniejszym okresie jej przyczyną mogą być czynniki środowiskowe: praca i związany z nią stres, nieudane życie prywatne czy zaburzenia psychologiczne. Anoreksja jest jedną z najczęściej występujących chorób, które wiążą się z zaburzeniami odżywiania.

Niestety, anoreksja prowadzi nie tylko do licznych powikłań i występowania groźnych chorób, ale nawet do zgonu. Właśnie dlatego już pierwsze objawy niepokojących zachowań powinny wzbudzić uwagę. Problemy z odżywianiem zaczynają się najczęściej dietą, która ma doprowadzić do zrzucenia zbędnych kilogramów. Odmawianie sobie wartości odżywczych niestety prowadzi niezwykle często do jadłowstrętu. U chorych w początkowym stadium występują naprzemienne etapy głodówek i przejadania się. Osoby z tendencją do anoreksji lubią gotować, ale dla innych. U dziewcząt bardzo często pojawiają się problemy z włosami, cerą i zaburzenia miesiączki. Chorobie bardzo często towarzyszy depresja.

Aby zapobiec rozwijaniu się anoreksji najczęściej wymagana jest wizyta u psychologa. Niezbędna okazuje się także terapia dietetyczna. Dietetyk w Warszawie będzie mógł sprostać oczekiwaniom osoby chorującej i przede wszystkim dobrać dla niej taki jadłospis, który odbuduje wyniszczony już organizm. Dieta, jaka bardzo często układana jest dla takich osób w Akademii Zdrowego Żywienia zawiera najczęściej wszelkie minerały i wartości odżywcze; zapobiega niedożywieniu i odwodnieniu. Co istotne, wprowadzana i modyfikowana jest małymi krokami bowiem chorujący na anoreksję są jednymi z najtrudniejszych pacjentów, którym bariera psychiczna nierzadko nie pozwala sprawnie współpracować z dietetykiem i działać zgodnie z jego zaleceniami.

Dodaj komentarz