Anemia – kompendium wiedzy

hematolog Warszawa

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, pojawia się w wyniku spadku hemoglobiny we krwi. Mitem jest jednak, że zapadają na tę chorobę jedynie osoby niedożywione. Może być zdiagnozowana również u osób zmagających się z nadwagą. Główną przyczyną jest przede wszystkim nieodpowiednia dieta, ale też styl życia. Uznaje się, że anemia może pojawiać się w wyniku dysfunkcji organizmu, który genetycznie produkuje zbyt mało hemoglobiny albo wydala żelazo. Niedobory żelaza również uznawane są za kolejną przyczynę anemii. Jak ją rozpoznać, jakie daje objawy, jak wygląda leczenie? Sprawdź już teraz i ciesz się pełnym zdrowiem.

Objawy anemii

Anemia nie jest łatwa do rozpoznania od razu. Jej objawy często są bagatelizowane albo mylone z innymi schorzeniami. To przede wszystkim pojawiające się duszności, kołatanie serca i przyśpieszone bicie serca, bóle głowy i zawroty, możliwe nudności, znaczny spadek koncentracji, problemy z zapamiętywaniem, uczeniem się. To także skłonności do omdleń, osłabnięć, są ospali. Anemicy są wyraźnie osłabieni, szybko się męczą. Do tego ich skóra jest blada, a gałki oczne wydają się jakby zamglone.

Leczenie anemii

Diagnostyką oraz leczeniem anemii zajmuje się hematolog. Warszawa i inne duże miasta w Polsce na szczęście dysponują wystarczającą liczbą takich specjalistów, więc pacjenci zostają objęci profesjonalną opieką, dzięki której anemia może zostać szybko wykluczona.

Aby wyleczyć anemię, niezbędna jest przede wszystkim zmiana diety. Zaleca się spożywanie produktów oraz dodatkową suplementację cennych składników, których organizm wykazał niedobory. Uwagę zwraca się szczególnie na żelazo.

Warto jednak dodać, że anemia może występować z różnym przebiegiem. Inna też może być przyczyna jej pojawienia się. W niektórych przypadkach jedynym skutecznym leczeniem jest transfuzja krwi.

Jeśli zauważyłeś pierwsze niepokojące dolegliwości, które mogą wiązać się z występowaniem anemii, czym prędzej udaj się do hematologa. Pamiętaj, że bagatelizowana może przyczynić się do groźnych powikłań, w tym skrajnego wyczerpania organizmu, a nawet do śmierci.